Watogodzina czy wat? – czyli jak zrozumieć rachunki

Kupując energię często spotykamy się z wieloma jednostkami fizycznymi. Jedna z nich jest kilowatogodzina. Co oznacza ten dziwny zlepek i czy ma coś wspólnego z kilogramem? Zrozum swoje rachunki!

We współczesnej fizyce i technice używa się układu jednostek SI. Jest to unormowany zbiór podstawowych wielkości ustanowiony przez Międzynarodową Komisje Miar i Wag [1]. Pośród nich znajdziemy:

Dżul [J], nazwany na cześć wybitnego fizyka Jamesa Joule’a, jest jednostką energii i pracy. Kiedy podniesiemy do góry pudełko cukierków o masie 100 gram na 1 metr wykonamy prace o wartości 1 dżula.

Wat [W], również nazwany po nazwisku świetnego naukowca – Jamesa Watta. Jest jednostką mocy. Moc określa zdolność do wykonywania pracy (zużywania energii). Urządzenie, które podnosi wspomniane wcześniej pudełko cukierków jeden raz na sekundę ma moc 1 wata.

Jednak czym jest tajemnicza kilowatogodzina?

Wbrew pozorom, kilowatogodzina nie opisuje nam mocy, a jest jednostką energii. Jedna kilowatogodzina to ilość energii (pracy) jaka została wykonana w ciągu 1 godziny przez ciało (urządzenie) o mocy 1 wata. Przedrostek kilo, znany nam z kilograma, oznacza po prostu 1000. Tak jak 1 kg to 1000 g, tak samo 1 kWh to 1000 Wh.

1 kWh = 1000 * 1h * 1W = 1000 * 3600s * 1 J/s
1 kWh = 3 600 000 J = 3,6 MJ

Dlaczego jednak używamy tak dziwnych jednostek? Jak zauważyliśmy 1 J jest jednostką bardzo małą. Ilość energii wykorzystywanej w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach osiągałaby milionowe, a nawet miliardowe wartości. Dodatkowo, watogodzina jest jednostką bardzo praktyczną w obliczaniu zużytej energii. Wystarczy znać moc urządzenia (podawaną w specyfikacji technicznej) i czas w jakim dane urządzenie pracuje. Przykładowo, pralka o mocy 2 kW (kilowatów) nastawiona na program trwający 1 godzinę (zakładając, że pracuje jednostajnie) wykona pracę 2 kWh (7,2 MJ). Uwzględniając średnie stawki za rok 2022 – 0,7197 PLN/ kWh – za pranie zapłacimy około 1,5 PLN.

Co składa się na cenę 1 kWh?

Oprócz kosztów produkcji i transportu naliczane są również opłaty dodatkowe ustanawiane przez Urząd Regulacji Energetyki [2]:

  • Oplata kogeneracyjna, wspierająca najbardziej efektywny sposób produkcji energii i ciepła (np. elektrociepłownie).
  • Oplata mocowa, ma za zadanie wynagradzać wytwórców energii za gotowość dostarczenia mocy do sieci w celu uniknięcia tzw. “black-outu” (braku mocy w sieci).
  • Oplata tzw. kosztów osieroconych, wynikających z liberalizacji rynku i wzrostu konkurencji w sektorze energetycznym.

Jakie ceny energii czekają nas w najbliższej przyszłości?

Niestety, nic nie wskazuje by ceny energii elektrycznej miały spadać. Średnia cena energii dla odbiorców konkurencyjnych w pierwszym kwartale 2023 wzrosła aż o 312 PLN/ MWh w porównaniu do sytuacji sprzed roku [3]. Tak dużą dynamikę na rynku cen można tłumaczyć przede wszystkim złą polityką energetyczną. Polska gospodarka oparta jest na surowcach kopalnych, których transport, zasoby i koszty wydobycia rosną. Co więcej, należy doliczyć opłatę wynikającą z koncesji na “produkcje” CO2, która ma przyspieszyć transformację energetyczną.

13 lipca tego roku została wprowadzona nowelizacja ustawy z dnia 22 października 2022, w której zamrożono ceny energii po stawkach z roku 2022 dla niektórych odbiorców, nieprzekraczających limitu zużycia energii:

  • 3 MWh dla gospodarstw domowych;
  • 3,6 MWh dla rodzin z osobą z niepełnosprawnością;
  • 4 MWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny;

Zgodnie z danymi podanymi przez URE aż 11 tys. podmiotów prywatnych i biznesowych w tym roku zmieniło swojego dostawcę energii. Zmień i Ty! Postaw na profesjonalne, tanie, stabilne i co najważniejsze ekologiczne usługi oferowane przez naszego partnera – firmę Axpo.

Axpo jest szwajcarską firmą z ponad 100 letnią tradycją produkującą zieloną energię. Posiada plantacje solarne w Alpach, farmy wiatrowe i reaktory jądrowe. Ne wahaj się i zainwestuj w eko-rozwiązania niezależnie od rynku paliw kopalnych.

Chcesz poznać naszą ofertę?

Poznaj ofertę energii elektrycznej

Biznes Energia

Biznes Energia to zespół z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Zajmujemy się sprzedażą energii i gazu sieciowego. Do współpracy partnerskiej wybraliśmy rzetelnego i pewnego sprzedawcę energii elektrycznej i gazu, jakim jest Axpo Polska.

Kontakt

+48 22 122 02 02

Copyright © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.