Z badania przeprowadzonego przez markę Open Research wynika, że co piąty Polak jest zaangażowany w ochronę środowiska, a jego świadomość ekologiczna znacząco wzrosła w ostatniej dekadzie. Ciekawe rezultaty opublikowała też firma DS Smith. Według jej wyliczeń, ponad 46% mieszkańców Polski zastanawia się, co zrobić z opakowaniem po zakupie, a 50% z nich preferuje opakowania, które można później poddać recyklingowi. Te dane jednoznacznie dowodzą, że Eko-trendy nie są dziś już tylko modą, ale coraz częściej przybierają formę nawyku. Właśnie dlatego tak ważna jest dbałość o CSR w firmie, w tym o dostawy zielonego prądu.
Pobieranie energii z sieci może znacząco oddziaływać na środowisko. Szacuje się, że z 1 tony węgla w wyniku spalania powstają 2-2,5 tony dwutlenku węgla. Ślad ekologiczny zasilania maszyn technologicznych, urządzeń biurowych, agregatów chłodzących czy oświetlenia jest zatem znaczący. Zamiast jednak czerpać prąd z tradycyjnej elektrowni węglowej, można postawić na nowoczesne rozwiązania wspierane przez odnawialne źródła energii. Inwestycja we własną mikroinstalację fotowoltaiczną lub turbinę wiatrową wiąże się z wydatkiem, który zwraca się w ciągu kilku lat. Nie ma także przeciwskazań, aby z zielonych technologii korzystali przedsiębiorcy niedysponujący kapitałem lub miejscem na montaż. W tej sytuacji do ich dyspozycji są umowy na prąd dla firm, produkowany w instalacjach OZE. Jakie są korzyści takiego rozwiązania?
O tym, że ceny prądu rosną z roku na rok, nie trzeba przekonywać nikogo. Tendencja ta jest wynikiem współwystępowania kilku czynników:
Najnowsze dane makroekonomiczne pokazują, że wspomniane elementy otoczenia będą dalej kształtowy się w sposób niekorzystny dla naszych portfeli. W tych okolicznościach niezbędna jest pogłębiona refleksja na temat możliwości podpisania umowy na dostawy prądu z gwarancją stałej ceny. Odnawialne źródła energii w postaci wiatru czy słońca są niezależne od wymienionych czynników. Właśnie dlatego oparcie swojej działalności o mikroinstalacje OZE pozwala oszczędzać i równoważyć budżet firmy. Im zapotrzebowanie na energię jest większe, tym suma oszczędności z nowej umowy będzie wyższa. Nowoczesne kontrakty umożliwiają dostosowanie do profilu energetycznego firmy (ceny stałe, zakupy transzowe lub strukturyzowane) oraz minimalizują opłatę mocową. W celu zapoznania się z rozwiązaniami energetycznymi dla biznesu, zachęcamy do kontaktu z doradcami Biznes Energia.
Globalne marki takie jak: Adidas, Ford, Starbucks, Apple, Google, Nike, czy Microsoft od lat stawiają na rozwiniętą społeczną odpowiedzialność biznesu. Ich działania ekologiczne dotykają szerokiego spektrum funkcjonowania przedsiębiorstwa: od kwestii opakowań, przez rozwiązania chmurowe i dodatkowe nasadzenia roślinności, aż na dostępie do energii kończąc. Przykładem rozwiniętego podejścia w zakresie OZE może być dążenia IKEI do korzystania w 100% z odnawialnej energii elektrycznej w całym łańcuchu wartości do 2030 roku. Właśnie w ten sposób potentaci przykuwają uwagę klientów i mogą nakładać na swoje produkty wyższe marże. Redukcja śladu węglowego organizacji i produktu to klarowny sygnał wysłany na rynek. A warto pamiętać, że dzisiaj już 70% Polaków na zakupach stara się sięgać po produkty z ekologicznych źródeł i przyjazne środowisku (dane firmy PayPal).
Współczesna firma to nie tylko klienci bezpośredni i pracownicy, ale także szereg innych osób zaangażowanych w rozwój marki. Redukcja negatywnego wpływu na środowisko jest istotna dla akcjonariuszy, którzy uzyskują w ten sposób pewność, że spółka, w którą inwestują, myśli przyszłościowo. Aby wysłać ofertę na realizację zamówień publicznych do zachodniej Europy, należy przedłożyć świadectwo z wyliczonym śladem węglowym. Niska presja na przyrodę ma także znaczenie przy zawieraniu współpracy ze znaczącymi korporacjami, które wykluczają z możliwości podwykonawstwa firmy wysokoemisyjne. Jakby tego było mało, kolejne banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne publikują deklaracje ograniczające zaangażowanie w projekty inwazyjne dla środowiska. Kupując zielony prąd, firma zyskuje nowe możliwości.
Awarie, wyłączenia, niska stabilność dostaw – z tymi problemami spotyka się większość zakładów produkcyjnych. Nawet chwilowy przestój może spowodować konieczność ponownego rozruchu całej linii technologicznej. To z kolei generuje straty, wielokrotnie liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Prąd pochodzący z OZE nie jest narażony na ryzyka natury politycznej, społecznej czy technicznej. Niezależnie od pogody czy wojen prowadzonych za granicą, będzie on zasilał urządzenia w firmie.
Biznes Energia to zespół z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Zajmujemy się sprzedażą energii i gazu sieciowego. Do współpracy partnerskiej wybraliśmy rzetelnego i pewnego sprzedawcę energii elektrycznej i gazu, jakim jest Axpo Polska.
Copyright © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.