W ostatnich latach obserwujemy w Polsce dynamiczny przyrost liczby instalacji fotowoltaicznych. Zwiększa się nie tylko wolumen małych elektrowni przydomowych, ale także farm fotowoltaicznych. Liberalizacja przepisów połączona ze spadkiem nakładów inwestycyjnych sprawiła, że w czerwcu 2023 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju przekroczyła 14 GW. A to na pewno nie koniec, bo do celu zapisanego w dyrektywie o energii odnawialnej (RED III) nadal bardzo wiele brakuje. Pomocą mają być duże instalacje PV zlokalizowane na gruntach. Czy jest to szansa dla polskich rolników? Czy dzierżawa nieużytków jest opłacalna?
Według danych opracowania „Global Wealth Report 2023” wartość przeciętnego majątku Polaka w 2022 roku wyniosła 52 tysiące 741 dolarów. W stosunku do 2000 roku zauważalny jest ponad pięciokrotny wzrost w tym zakresie. Bogacą się przede wszystkim osoby o już ugruntowanym stanie majątkowym. To właśnie one stale poszukują kolejnych pomysłów na zainwestowanie swoich oszczędności w produkty lub usługi, które będą przynosić im dochód. Obecna sytuacja makroekonomiczna (wysokie stopy procentowe, drożejące materiały budowlane) i zmiany w prawie przerzuciły zainteresowanie z rynku deweloperskiego na energetykę. Tu największą popularnością cieszą się farmy fotowoltaiczne.
Odpowiednio skonfigurowana instalacja nie wymaga częstych interwencji. W zakresie obowiązków zarządcy znajduje się przede wszystkim:
Farma fotowoltaiczna jest źródłem czystego zysku. Eksperci szacują, że roczny przychód netto z instalacji o mocy 1 MWp wynosi ponad 350 tysięcy złotych. W całym, ponad 25-letnim cyklu jej życia, przedsiębiorcy są więc w stanie kilkukrotnie pomnożyć zainwestowane środki. Chętnych do wyłożenia kapitału nie brakuje. Problemem jest jednak deficyt gruntów pod budowę kolejnych farm. Tu z pomocą mogą przyjść rolnicy.
Farma fotowoltaiczna nie może zostać posadowiona w dowolnym miejscu. Uregulowane prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to nie wszystko. Prawo polskie nakłada ograniczenia w zakresie budowy infrastruktury energetycznej na glebach ornych o klasie co najmniej średnio dobrej. Problemem mogą być także zacienienia, odległość od punktu linii średniego napięcia czy status obszaru Natura 2000. Firma Axpo należąca do Grupy Axpo – największego producenta energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowego lidera w obrocie energią oraz odbiorze energii słonecznej i wiatrowej, stawia następujące wymagania dla gleby pod elektrownie PV:
W zamian za wieloletnią dzierżawę gruntu pod fotowoltaikę, właściciel może spodziewać się konkretnego wynagrodzenia. O jakich kwotach mówimy?
Posiadanie nieużytków rolnych czy łąk generuje koszty dla rolnika. Podejmowanie indywidualnej działalności zarobkowej na tym terenie zazwyczaj jest nieopłacalne. Jako alternatywę warto rozważyć budowę farmy fotowoltaicznej. To w pełni ekologiczne źródło pozyskiwania prądu, które nie generuje szkód w środowisku. Podpisanie umowy dzierżawy nie wymaga ponoszenia wydatków ani podejmowania pracy. Jednocześnie oferuje uzyskanie dochodu pasywnego. Ile można zarobić na dzierżawie gruntów pod fotowoltaikę? Nie ma jednego, ustandaryzowanego cennika. Wszystko zależy od:
Trendy obserwowane w 2023 roku pokazują, że właściciel dzierżawiący grunty pod fotowoltaikę może liczyć na kwotę od 12 000 do nawet 15 000 zł za hektar powierzchni w skali roku. Po podziale okazuje się, że miesięczny dochód wyniesie około 1200 złotych z jednego hektara. Przy działce o wielkości 5 hektarów mówimy to zatem o kwocie 6000 złotych!
Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę jest z samej swojej natury tematem prostym i bezpiecznym dla rolnika. To inwestor bierze na siebie odpowiedzialność za wykonanie wszelkich czynności inżynieryjno-administracyjnych, takich jak: sporządzenie projektu budowlanego, uzgodnienie warunków przyłączenie czy uzyskanie pozwolenia na budowę. Umowa jest zazwyczaj zawierana na okres 29 lat, dzięki czemu właściciel ma pewność regularnych wpływów w dłuższej perspektywie czasowej.
Nie oznacza to jednak, że należy ślepo wierzyć przedstawicielom inwestora i podpisywać to, co nam przedkładają. Na rynku energetycznym, podobnie jak to jest w każdym innym segmencie gospodarki, znaleźć można firmy nieuczciwe. Ich wzory umów zawierają zapisy godzące w dobry interes właściciela nieruchomości. Właśnie dlatego tak ważne jest uczestnictwo prawnika w procesie negocjacji i decydowanie się na marki o uznanej reputacji.
Szczególnie istotne jest zbadanie takich kwestii jak:
Firma Biznes Energia jako autoryzowany partner Axpo gwarantuje równouprawnienie obu stron kontraktu. Lata doświadczeń i status lidera rynku pokazały, że rolnicy oddający swoje dobytki w dzierżawę są w pełni zabezpieczeni na każdą okoliczność. Współpraca to szansa na zapewnienie sobie stałego, dodatkowego dochodu, który w zależności od cech indywidualnych działki może wynosić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Po więcej szczegółów zapraszamy na naszą stronę internetową.
Biznes Energia to zespół z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Zajmujemy się sprzedażą energii i gazu sieciowego. Do współpracy partnerskiej wybraliśmy rzetelnego i pewnego sprzedawcę energii elektrycznej i gazu, jakim jest Axpo Polska.
Copyright © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.