Rynek pracy w energetyce w 2024 - co czeka pracowników?

Rok 2024 przynosi ze sobą nowe wyzwania i perspektywy dla rynku pracy. W obliczu dynamicznych zmian technologicznych, rosnącego zapotrzebowania na zrównoważone źródła energii oraz coraz większej świadomości ekologicznej, spodziewany jest dalszy wzrost zapotrzebowania na kompetencje niezbędne w zielonych sektorach. Jakie specjalizacje będą najbardziej pożądane w najbliższym czasie?

Sektor zielonej energetyki generuje dużą liczbę miejsc pracy

Liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej rośnie od kilku lat. Zgodnie z danymi raportu „Renewable Energy and Jobs: Annual Review 2022” opracowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy w ubiegłym roku wielkość globalnego rynku szacowana była na 12,7 miliona osób. Tym samym w ciągu dwunastu miesięcy odnotowano wzrost o 700 tysięcy. Najwięcej miejsc pracy (około jedną trzecią) zapewnia energetyka słoneczna. Duże zapotrzebowanie dotyczy też specjalistów od obsługi elektrowni wodnych i biopaliw. W energetyce wiatrowej zatrudnienie znajduje 1,3 miliona osób.

Na podstawie danych zawartych w opracowaniu „The State Of Renewable Energies in Europe, edition 2022” można stwierdzić, że w Europie największe zatrudnienie w sektorze energetyki odnawialnej zgłaszają:

  • Niemcy (256 800 miejsc pracy),
  • Włochy (206 100 miejsc pracy),
  • Francja (167 800 miejsc pracy),
  • Polska (129 300 miejsc pracy),
  • Hiszpania (124 000 miejsc pracy).

Szczegółowe wyniki zatrudnienia w sektorze OZE dla Polski kształtują się następująco:

  • energia wiatrowa – 8 600 zatrudnionych,
  • fotowoltaika – 35 200 zatrudnionych,
  • słoneczna energia cieplna – 2 800 zatrudnionych,
  • energia wodna – 500 zatrudnionych,
  • energia geotermalna – 1 200 zatrudnionych,
  • pompy ciepła – 8 200 zatrudnionych,
  • biopaliwa – 21 400 zatrudnionych,
  • odnawialne odpady komunalne – 1 600 zatrudnionych,
  • biopaliwa stałe – 46 900 zatrudnionych
  • biogaz – 2 900 zatrudnionych.

Energetyka odnawialna to nie wszystko

Rozwój energetyki odnawialnej pociąga za sobą kolejne produkty i branże. Raport „Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce – prognoza do 2040 r.” informuje, że rezultatem nieuniknionej rozbudowy infrastruktury o magazyny klasy prosumenckiej oraz magazyny przemysłowe i wielkoskalowe będzie powstanie 26 tysięcy nowych i trwałych miejsc pracy. Według szacunków Komisji Europejskiej rozwój rynku baterii doprowadzi do powstania 4 milionów miejsc pracy do 2025 roku. W Polsce rozwój elektromobilności poskutkuje koniecznością zatrudnienia około 6 000 osób. Nowe wyzwania czekają także na specjalistów w zakresie termomodernizacji, kadry naukowej, ekspertów w zakresie public relations, analityków czy doradców. Konfederacja Lewiatan w swoim opracowaniu pt. „Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 r.” dochodzi do wniosku, że w badanej perspektywie czasowej liczba nowych miejsc pracy w zielonych sektorach energetyki wzrośnie o 300 tysięcy!

„Zielone” kompetencje to klucz do przyszłości na rynku pracy

Wpływ polityki zrównoważonego rozwoju na rynek pracy będzie daleko większy niż kwestia tworzenia nowych miejsc pracy. W raporcie „Future of Skills: Jobs in 2030” oszacowano, że do 2030 roku zmianie ulegnie sposób wykonywania zadań aż 70% pracowników! Jakby tego było mało, z danych portalu LinkedIn (raport „Global Green Skills Report 2022”) wynika, że już dziś ponad 13% ogłoszeń o pracę umieszczanych w tym serwisie jest adresowanych do osób posiadających „zielone” kompetencje, przez co należy rozumieć posiadanie wiedzy na temat OZE, efektywności energetycznej czy transformacji. Nie może więc dziwić, że Polska Zielona Sieć ruszyła z kampanią zachęcającą licealistów i studentów do związania ścieżki kariery z ekologią. Kolejne działania szkoleniowe i warsztatowe będą podejmowane także w ramach projektów dotowanych z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, gdzie pula 9 miliardów złotych zarezerwowana jest na sektor energetyki odnawialnej.

Jaką pracę w energetyce warto wybrać?

Dane Międzynarodowej Agencji Energii pokazują, że aktualnie liczba zatrudnionych w energetyce odnawialnej przewyższa liczbę tych, którzy pracują przy konwencjonalnych kopalinach. Ta tendencja będzie się tylko pogłębiać. Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą efektów spalania węgla dla środowiska, coraz więcej osób woli przejść na „zieloną stronę mocy”. Rozwój OZE pozwoli także stać się temu segmentowi bardziej konkurencyjnym. „Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040” pokazują, że już za kilkanaście lat energetyka odnawialna będzie o 40% tańsza niż prąd uzyskiwany w tradycyjnych elektrowniach. Emisyjną energię kupować będą więc tylko ci, którzy będą musieli to robić. Większość zainteresowania klientów skieruje się ku prądowi pozyskiwanemu ze słońca, wiatru czy reaktorów jądrowych.

Warto już teraz zauważyć te nadchodzące zmiany i dobrze się do nich przygotować. W momencie, gdy rynek fotowoltaiki i pomp ciepła nieco zwolnił, wejście w sprzedaż energii i gazu przyjaznych dla klimatu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Biznes Energia to autoryzowany partner Axpo, który jest w stanie zaoferować ekologiczne rozwiązania, cechujące się elastycznym podejściem i konkurencyjnymi cenami. Rozszerzając swoją działalność o dodatkowe produkty, nie tylko łatwiej utrzymasz swoich klientów, ale także poszerzysz bazę kontaktów. Dowiedz się o szczegółach programu!

Chcesz poznać naszą ofertę?

Poznaj ofertę energii elektrycznej

Biznes Energia

Biznes Energia to zespół z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Zajmujemy się sprzedażą energii i gazu sieciowego. Do współpracy partnerskiej wybraliśmy rzetelnego i pewnego sprzedawcę energii elektrycznej i gazu, jakim jest Axpo Polska.

Kontakt

+48 22 122 02 02

Copyright © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.